آشنایی با انبوه سپاری و مزایای آن در پیشبرد بازاریابی اینترنتی

communication bulb

۲۶ اردیبهشت آشنایی با انبوه سپاری و مزایای آن در پیشبرد بازاریابی اینترنتی

انبوه سپاری یا Crowdsourcing چیست؟

گاهی شرکتها برای انجام کارها و پیشبرد امور خود، آنان را به دیگران واگذار می کنند. در اصطلاح به این روش “برونسپاری” یا Outsourcing می گویند. در این حالت شخص یا شرکت مشخصی وظیفه پیشبرد امور را برعهده می گیرد. اما شیوه دیگری از برونسپاری وجود دارد که آن واگذاری به گروه کثیری از افراد و غالبا عموم جامعه است که در اصطلاح به آن Crowdsourcing یا انبوه سپاری می گویند.

تمرکز انبوه سپاری بر مشارکت دادن افراد در فعالیتهایی چون حل مسئله، خلق ایده یا نوآوری، تولید و خدمات فراگیر است. عدم وجود انحصار و همچنین غیر رسمی بودن، از جمله مزیت های بیشمار انبوه سپاری است. از این شیوه عموما برای توسعه فعالیتهای داوطلبانه، عام المنفعه نیز استفاده می شود.

نقش رسانه های آنلاین در گسترش انبوه سپاری

عموما انبوه سپاری به گروه فراوانی از افراد ناشناخته صورت میگیرد و این کار از طریق فراخوان گسترده عمومی امکانپذیر خواهد بود. رسانه های متعددی برای انتقال پیام و این اطلاع رسانی مورد استفاده قرار میگیرند اما امروزه نقش رسانه های آنلاین بسیار پررنگتر است و در واقع می توان اینطور بیان کرد “این شیوه از واگذاری امور به جمعی بیشمار، بواسطه قدرت نفوذ رسانه های آنلاین پدید آمده و در حال گسترش روزافزون است.”

رسانه های آنلاین علاوه بر داشتن نقش اصلی در اطلاع رسانی و فراخوان عمومی یک جنبش انبوه سپاری، به عنوان زیرساخت اصلی برای تسهیل امور ثبت نام افراد داوطلب و همچنین تبادل اطلاعات و پشتیبانی آنان نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

از اینرو در دوره پرهیاهوی امروزی، تمام جنبش های انبوه سپاری نیاز به یک وب سایت و حتی اپلیکیشن کاربردی برای اشاعه، تسهیل و توسعه جنبش خود دارند. اما این تازه آغاز راهست. خبرگزاریهای آنلاین، شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن های ارتباطی برای معرفی هر چه بهتر و دهان به دهان برنامه های انبوه سپاری نقشی غیرقابل انکار دارند و باید از آنها در جهت نیل به اهداف جنبش استقاده شود.

بازاریابی اینترنتی با استفاده از انبوه سپاری

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، در این شیوه نوین از برون سپاری شما می توانید افراد بیشماری را برای رسیدن به مقصود نهایی همراه خود کنید. یکی از کاربردهای انبوه سپاری، راه اندازی کمپین های مردمی و اجتماعی است.

در اینگونه جنبش ها که امروزه بواسطه وجود شبکه های اجتماعی و اپلیکیشن های ارتباطی به سرعت در جامعه همه گیر میشوند، برندها میتوانند نقش کلیدی بازی کنند و با حمایت از این حرکتهای عام المنفعه خود نیز در ارتقا، جایگاه برند و معرفی محصولات و خدمات با کمترین هزینه روی موج کمپین سوار شوند.

در این شیوه بازاریابی محتوایی به روش دهان به دهان، توسط گروه مخاطبان انجام خواهد شد و برند بصورت غیر مستقیم در فضای آنلاین در معرض دید همگان قرار میگیرد.

رای دهید