برندینگ در شبکه های اجتماعی

۱۲ مرداد برندینگ در شبکه های اجتماعی

در حال حاضر از شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری قدرتمند یاد می شود که به افراد حقیقی و حقوقی این امکان را می دهد تا بتوانند صدای خود را به دیگران برسانند. در صورتیکه کسب و کارها بتوانند از بستر موجود به بهترین نحو ممکن استفاده نمایند در این راستا قادر به افزایش درآمد خود خواهند بود و در غیر اینصورت متحمل ضرر و زیان فراوانی خواهند شد.

امروزه شاهد آن هستیم که برندهای زیادی در شبکه های اجتماعی، صفحات و کانال های مرتبط به خود را راه اندازی نموده اند اما آنرا دست کم گرفته و برنامه ای به جهت توسعه و راهبری آن ندارند. در صورتیکه صاحب تجارتی هستید و تمایل دارید که برند خود را در شبکه های اجتماعی توسعه دهید باید به ۳ مورد ذیل توجه ویژه ای داشته باشید.

  • توسعه استراتژی Strategy Development
  • مدیریت فرآیند Process Management
  • شاخص موفقیت Success Criteria

شاخص موفقیت
Success Criteria

برای سنجش موفقیت در هنگام استفاده از شبکه های اجتماعی در بازاریابی خود، می توانید از ابزارهای زیادی که در این راستا وجود دارند استفاده نمایید. این ابزار ها قادر خواهند بود که میزان اثربخشی بازاریابی در شبکه های اجتماعی، میزان رضایتمندی کاربران و همچنین میزان موفقیت استراتژی شما در رسانه های اجتماعی را نمایان کنند.

Google Analytics، Bitly و Topsy از جمله ابزار هایی هستند که می توان در این راستا از آنها استفاده نمود. استفاده از این ابزارها به شما به عنوان وبمستر کمک می کند که بتوانید متوجه شوید که کدام کانال در شبکه های اجتماعی موفق تر بوده و یا مطالب ارسالی چه میزان اثربخش می باشد. همچنین می توانید از بازه زمانی مناسب جهت ارسال پست و برقرار نمودن ارتباط با کاربران مطلع شوید.

مدیریت فرآیند
Process Management

باید توجه داشته باشید که الزامی در حضور در همه شبکه های اجتماعی وجود ندارد. در صورتیکه بخواهید در تمامی شبکه های اجتماعی حضوری فعال داشته باشید این امر، فعالیتی زمانبر و هزینه بر برایتان خواهد بود. در وهله اول کافیست یک حساب کاربری در اینستاگرام ایجاد نموده  و شروع به فعالیت در این رسانه نمایید.

در صورتیکه فرد یا گروهی از نفرات را برای مدیریت و بروزرسانی حساب های کاربری خود بصورت اختصاصی در نظر گرفته باشید قادر خواهید بود که به سراغ دیگر شبکه های اجتماعی رفته و با از حضور در آنها بهره مند شوید.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید آن است که شبکه های اجتماعی یک جاده دو طرفه می باشد که در این راستا باید با مخاطبان خود تعامل داشته و تمامی نظرها را بررسی نمایید و جواب آنها را بدهید و همچنین از بابت حضورشان قدردانی نمایید.

توسعه استراتژی
Strategy Development

در ابتدای امر، اولین نکته ای را که باید به آن توجه داشته باشید این نکته است که باید بدانید که در شبکه های اجتماعی چه هدفی دارید و چه چیزی را می خواید دنبال نمایید. باید مشخص نمایید که حضورتان در شبکه های اجتماعی به دلیل مطرح کردن برندتان است و یا اینکه هدفتان ارتباط با مخاطبانتان می باشد. حتی می توانید مشخص کنید که با استفاده از حضور در شبکه های اجتماعی می توانید خدمات بیشتری به مشتریان ارائه دهید یا خیر؟

با مطرح نمودن سوالات فوق و پاسخ دادن به آنها، توانایی آنرا خواهید داشت که هدفی روش برای برند خود ترسیم نمایید و استراتژی حضور در شبکه های اجتماعی خود را توسعه دهید.

در انتها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید آن است که برای رسیدن به موفقیت در شبکه های اجتماعی، نیازمند یک استراتژی روشن و هدفمند می باشید و نباید حضور خود را مختص به انتشار مطالب متعدد در این رسانه ها کنید. همانطور که برندهای موفق از این فرآیند در توسعه بازاریابی خود در شبکه های اجتماعی استفاده می کنند.

رای دهید